Staff Directory

Name (Hyperlink to Email)

Department (Hyperlink to website)

 

Administration

Shirley Lundberg

Principal

Annmarie Boudreau

Assistant Principal

Brian Brewer

Dean of Students

Tricia D'Amelio

Administrative Assistant (Main Office)

Maura Maguire

Administrative Assistant (Assistant Principal’s Office)

Geraldine Zani

Administrative Assistant (Main Office)

 

 

 

Athletics

Ryan Murphy

Athletic Director

Judith Smith

Administrative Assistant (Athletics)

 

 

 

Career & Technical Education (CTE)

Laura Alderson Rotondo

CTE Coordinator

Mark Boudreau

CTE

Bryan Campbell

Project Lead the Way, Science

Deborah Johnson

Family and Consumer Sciences

Joseph Luciano

CTE

Todd Robbins

Media

 

 

 

English Language Arts

Maureen Regan

English Language Arts Coordinator 6-12

Malcolm Cooke

English Language Arts

Jessica DePamphilis

English Language Arts

Joanna Honig

English Language Arts

Ashley Johnson

English Language Arts & Special Education

William MacLaughlin

English Language Arts

Graham Madden

English Language Arts

JoAnne Morisseau

English Language Arts & Special Education

Vivienne Mulhall

English Language Arts

Tinamarie Piscatelli

English Language Arts

Tess Schuster

English Language Arts

John Vitti

English Language Arts

Ian Ward

English Language Arts & Special Education

 

 

 

English as a Second Language (ESL)

Kathryn Phillipson

ESL Coordinator K-12

Rachel O'Connor

ESL

Nyssa Patten

ESL

Sonia Tamakian

ESL

 

 

 

Fine, Applied & Performing Arts (FAPA)

Magen Slesinger

FAPA Coordinator K-12

Macullen Byham

FAPA

Donna Calleja

FAPA

Daniel Dressler

FAPA

Daniel Jordan

FAPA

Kacie Kirkpatrick

FAPA

Daniel Wulf

FAPA

 

 

 

Guidance

Adrienne Eaton

Lead Guidance Counselor

Katja Baker

Guidance Counselor

Jaimie Leonard

Guidance Counselor

Lindsy Orpen

Guidance Counselor

Kimberly Osborne

Guidance Counselor

Linda Tracy

Administrative Assistant

 

 

 

Libraries and Technology

Toni Carlson

Libraries and Technology Coordinator K-12

AP Computer Science Applications

Erin Piazza

Librarian

Elizabeth Lloyd

Digital Learning Coach

 

 

 

Mathematics

Daniel Wulf

Mathematics Coordinator 6-12

John Cacace

Mathematics

Stephen Harrington

Mathematics

Sean Morris

Mathematics & Special Education

Melissa Pearlman

Mathematics

Ari Schwartz

Mathematics

Jacqueline Schaefer

Mathematics

Christine Seashore

Mathematics & Special Education

Michael Spillane

Mathematics

Karen Trenholm

Mathematics

Elena Wikner

Mathematics

Jill Zeikel

Mathematics

 

 

 

Physical Education & Health

Joseph Lampman

Health and PE Coordinator K-12

Michael Flynn

Physical Education

Hillary Glencross

Physical Education

Adam Joyce

Physical Education

Eric Trant

Health

 

 

 

Science

Lynsey Kraemer

Science Coordinator 6-12

Gary Bridge

Science

Charles Duggan

Science

Kelly Hannon

Science

Jennifer MacDonald

Science

Amanda Makosky

Science

Elizabeth Mundy

Science

Evan Nabel

Science & Special Education

Matthew Rose

Science

 

 

 

Social Studies

Kraig Gustafson

Social Studies Coordinator 6-12

James Buck

Social Studies

Sandra Hoffman

Social Studies

Brian Lynch

Social Studies

David Mastro

Social Studies

Erin McGovern

Social Studies

John Rimas

Social Studies

Caitrin Zellers

Social Studies & Special Education

 

 

 

Special Education

Marie Mele

Special Education Coordinator 6-12

Norman DesTrempe

Special Education

Raymond Fox

Special Education

Brian Foye

Special Education

Claire Higgins

Special Education

Oscar Hughes

Special Education

Ashley Johnson

Special Education

Sarah Juusola

Interim Evaluation Team Chair

Kacie Kirkpatrick

Special Education

Sean Morris

Special Education

Evan Nabel

Special Education

Patrick O'Neill

Special Education

Torbjorn Phillpotts

Special Education

Robert Randall

Special Education

Christine Seashore

Special Education

Alyssa Smith

Special Education

Ian Ward

Special Education

Sara York

Evaluation Team Chair

Caitrin Zellers

Special Education

 

 

 

Student Services

John Bresnihan

Social Worker

Theodore DiSciscio

Adjustment Counselor

Jocelyn Ferraro

Counseling Intern

Laura Licuanan

Speech and Language Pathologist

Teresa Malone

PUSH

Joie Mara

Nurse

Rebecca Rhodes

Adjustment Counselor

Felicia Voudris

School Psychologist

 

 

 

World Languages

Adam Silverberg

World Languages Coordinator K-12

Kaya Aragon-Herbert

World Languages

Maria Berardinelli

World Languages

Mona Bouhafs

World Languages

Jennifer Chiodo

World Languages

David DeMaio

World Languages

Sonia Tamakian

World Languages