Staff Directory

Staff Directory

Name (Hyperlink to Email)

Department (Hyperlink to website)

Laura Alderson Rotondo

CTE Coordinator

Kaya Aragon-Herbert

World Languages

Katja Baker

Guidance Counselor

Maria Berardinelli

World Languages

Annmarie Boudreau

Assistant Principal

Mona Bouhafs

World Languages

John Bresnihan

Social Worker

Brian Brewer

Dean of Students

Gary Bridge

Science

James Buck

Social Studies

John Cacace

Mathematics

Donna Calleja

Fine, Applied, and Performing Arts

Bryan Campbell

Project Lead the Way, Science

 Toni Carlson

AP Computer Science Applications

Jennifer Chiodo

Spanish

Malcolm Cooke

English Language Arts

Donna Daigle

Administrative Assistant

Tricia D'Amelio

Administrative Assistant

David DeMaio

World Languages

Jessica DePamphilis

English Language Arts

Norman DesTrempe

Special Education

Theodore DiSciscio

Adjustment Counselor

Daniel Dressler

Fine, Applied, and Performing Arts

Charles Duggan

Science

Adrienne Eaton

Guidance Counselor

Jocelyn Ferraro

Counseling Intern

Michael Flynn

Physical Education

Raymond Fox

Special Education

Brian Foye

Special Education

Hillary Glencross

Physical Education

Kraig Gustafson

6-12 Social Studies Curriculum Coordinator

Kelly Hannon

Science

Stephen Harrington

Mathematics

Claire Higgins

Special Education

Sandra Hoffman

Social Studies

Joanna Honig

English Language Arts

Oscar Hughes

Special Education

Deborah Johnson

Family and Consumer Sciences

Ashley Johnson

Special Education - ELA

Daniel Jordan

Fine, Applied, and Performing Arts

Adam Joyce

Physical Education

Sarah Juusola

Interim Evaluation Team Chair

Kacie Kirkpatrick

Special Education

Lynsey Kraemer

6-12 Science Curriculum Coordinator

Joseph Lampman

K-12 Health and PE Coordinator

Jaimie Leonard

Guidance Counselor

Laura Licuanan

Speech and Language Pathologist

Elizabeth Lloyd

Digital Learning Coach

Joseph Luciano

CTE - Business

Shirley Lundberg

Principal

Brian Lynch

Social Studies

Jennifer MacDonald

Science

William MacLaughlin

English Language Arts

Graham Madden

English Language Arts

Maura Maguire

Administrative Assistant

Amanda Makosky

Science

Teresa Malone

PUSH

Joie Mara

Nurse

David Mastro

Social Studies

Erin McGovern

Social Studies

William McLaughlin

English Language Arts

Sean Morris

Special Education

Vivienne Mulhall

English Language Arts

Elizabeth Mundy

Science

Evan Nabel

Special Education - Science

Rachel O'Connor

ESL

Patrick O'Neill

Special Education

Lindsy Orpen

Guidance Counselor

Kimberly Osborne

Guidance Counselor

Nyssa Patten

ESL

Melissa Pearlman

Mathematics

Torbjorn Phillpotts

Special Education

Erin Piazza

Librarian

Tinamarie Piscatelli

English Language Arts

Robert Randall

Special Education

Maureen Regan

6-12 ELA Coordinator

Rebecca Rhodes

Adjustment Counselor

John Rimas

Social Studies

Todd Robbins

Media

Matthew Rose

Science

Murphy Ryan

Athletic Director

Ari Schwartz

Mathematics

Christine Seashore

Special Education - Math

Adam Silverberg

K-12 World Language Curriculum Coordinator

Judith Smith

Athletics Administrative Assistant

Alyssa Smith

Special Education

Joanne Spagnuolo

Special Education - ELA

Michael Spillane

Mathematics

Sonia Tamakian

ESL

Linda Tracy

Administrative Assistant

Eric Trant

Health

Karen Trenholm

Mathematics

John Vitti

Journalism

Felicia Voudris

School Psychologist

Ian Ward

Special Education

Elena Wikner

Mathematics

Daniel Wulf

6-12 Math Coordinator

Sara York

Evaluation Team Chair

Geraldine Zani

Administrative Assistant

Jill Zeikel

Mathematics

Caitrin Zellers

Special Education - History